Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
24.10.2015 05:31 - Данък "вредни храни" ще е от 3% до 78% за отделните стоки
Автор: krasi08 Категория: Хоби   
Прочетен: 2221 Коментари: 0 Гласове:
15

Последна промяна: 24.10.2015 05:35

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 Очаква се годишен приход от 150 млн. лева и близо 30% отлив от потреблението на продуктите.
. Данък обществено здраве ще обхване храни с прекомерно съдържание на сол, захар, кофеин и най-строго ще бъдат обложени продуктите със съдържание на частично хидрогенирани мазнини. Различните продукти ще бъдат обложени с различни ставки, като данъкът ще между 3% и 78% за различните групи. Това стана ясно във вторник при представянето на концепцията за новия данък от здравния министър д-р Петър Москов и министъра на спорта Красен Кралев.
image

Основната цел на данъка е да се ограничи приемът на вредните съставки, които доказано водят до затлъстяване и различни заболявания, а производителите да бъдат принудени да променят рецептурите си и да започнат да влагат по-малко от тях или да ги заменят с други продукти. Според Москов това може да се случи само ако те бъдат финансово засегнати, затова се избира този път – чрез облагане.

“Облагаме само продукти, които имат по-здравословен заместител. Данък обществено здраве не включва нито един вид основни храни – хляб, млечни продукти, плодове, зеленчуци и много други. Напротив, при част от тях целта е насърчаване на тяхната по-висока употреба", заяви Москов.

Данъкът ще обхване различни тестени изделия, бисквити, вафли, газирани и енергийни напитки, шоколад и сладолед, чипсове, готови супи, соев сос, майонеза, подправки, маргарин, имитиращи млечни продукти и др.

Маргаринът и млечните продукти с палмово малсо - с най-висок данък

Москов даде пример, че пакет от 150 грама бисквити би поскъпнал с 97 стотинки заедно с ДДС, ако съдържат сол и захар над нормата и хидрогенирани мазнини. Литър газирана напитка би се оскъпила с 43 стотинки или средно 31%. Данъкът върху килограм чипс и различните снаксове ще е 1.55 лева.

Най-шоково поскъпване се очаква при продуктите със съдържание на хидрогенирани мазнини. Данъкът върху килограм маргарин ще е 3.10 стотинки, което ще доведе до 58% поскъпване на продукта. Същата ставка ще имат и имитиращите млечни продукти с палмово масло.

Данъкът ще бъде налаган еднократно върху производители или дистрибутори, внасящи стоките отвън, поради което според Москов ще бъде лесен за администриране.

С данък ще бъдат обложени храните с над 1 грам сол на 100 грама продукт, напитките с кофеин над 24 мг/100 мл или таурин над 100 мг/100 мл, храните с добавена захар или изкуствен подсладител над 40 грама на 100 грама и храни с частично хидрогенирано растително масло повече от 0.5 грама на 100 грама.

От данъка са пощадени основни храни, кафе и чай

Основни продукти като хляб, мляко, сирене, кашкавал, месо и месни продукти няма да бъдат обхванати от данъка заради социалния ефект.

По здравословни причини от данъка са изключени сокове от плодове и нектари, както и всички други продукти, съдържащи 40% плодове. Кафето, какаото и чаят също няма да бъдат облагани с данък.

Продуктите, отговарящи на екстра качество конфитюр и екстра качество желе също няма да бъдат облагани. Няма да бъде засегнат и пчелният мед.

Очакват се 150 млн. лева годишно и 30% спад в консумацията

Годишният приход от данъка върху вредните храни се очаква да е 150 млн. лева, 20% от които ще отиват за обновяване на физкултурни салони, 20% за подобряване на храненето в училищата, като менюто бъде обогатено с плодове и зеленчуци и 60% ще отиват за профилактика на хронични заболявания, съобщи Красен Кралев. За изразходването на средствата ще следи обществен съвет с участието на спортисти, диетолози, лекари.

Москов каза, че България стъпва на унгарския модел, където също е въведен подобен данък. По данни на Световната здравна организация от 2013 г., две години след като Унгария облага вредните храни, спадът в продажбите на обхванатите стоки е 27%, а спадът в потреблението им - между 20% и 35%. Москов очаква подобен ефект и у нас.

Двамата министри съобщиха, че паралелно с данъка върху вредните храни се подготвя и промяна в Закона за радиото и телевизията, с която ще се наложи забрана за рекламата на някои продукти в детски предавания, както и да бъдат директно рекламирани за деца.

20 на 100 души се спасяват от инфаркт при намален прием на сол

Петър Москов цитира научни данни, че прекомерната консумация на сол, захар и особено на хидрогенирани мазнини, води до сериозни заболявания.

Дневният прием на сол в страната е средно 7-8 грама при норма от 5 грама дневно. Съвременните проучвания показват, че при намаляване на приема на сол до допустимите граници рискът от високо кръвно спада с 20%, а броят на мозъчните инсулти с 24%. Москов коментира, че при ограничаване на консумацията на сол до допустимите норми, 20 от сто човека се спасяват от инфаркт.

Според други данни, увеличаването на приема на хидрогенирани мазнини само с 2% води до повишаване на риска от сърдечно-съдови заболявания с 23%. За сравнение, ако увеличим консумацията на масло с 15%, ще бъдем изложени на същия риск. България е на второ място в Европа след Холандия по употреба на енергийни напитки, като 9% от момчетата между 14 и 18 години пият по повече от една енергийна напитка дневно.

Здравето на децата или лобистките интереси

По повод критиките към новия данък, че няма да доведе до желания здравен и фискален ефект, Москов заяви, че “човек, който спори с тези данни, е идиот“. Според него твърденията, че данъкът ще доведе до загуба на работни места, са на лобисти на засегнати предприятия от хранително-вкусовата промишленост .

“Един и същи човек твърди, че данъкът няма да промени хранителните навици на хората и след това казва, че данъкът ще доведе до загуба на работни места. Ако данъкът не доведе до отлив от консумация, как тогава ще бъдат загубени работни места?“, запита Москов.

“Днес започваме битка и тя няма да е лесна. Знам за струпания финансов и лобистки ресурс срещу този закон, не мислете, че сме наивници на средна възраст. И тук е мястото на всеки родител да избере на коя страна застава – здравето на децата ни срещу желанието на определени лобисти да няма промяна. Начинът е да извървим този път заедно, за да имаме по-дълъг живот“, заключи Петър Москов.

Той съобщи, че данъкът е съгласуван с финансовото министерство и очаква да влезе в сила от 2016 година.

image



Тагове:   стоки,   данък,   отделните,   храни,   78,   вредни,   т 3,


Гласувай:
15



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: krasi08
Категория: Хоби
Прочетен: 983140
Постинги: 239
Коментари: 156
Гласове: 590
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930