Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.01.2014 17:39 - Зелето - храна и лекарство
Автор: krasi08 Категория: Хоби   
Прочетен: 2059 Коментари: 1 Гласове:
24

Последна промяна: 29.03.2014 15:35

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 Зе­ле­то е по­лез­но не са­мо за­ра­ди ви­та­мин С, то съ­дър­жа и мно­го дру­ги по­лез­ни ве­щес­т­ва. Уче­ни от Хар­вар­д­с­кия уни­вер­си­тет ус­та­но­виха, че те­зи, ко­и­то ядат зе­ле все­ки ден, на­ма­ля­ват зна­чи­тел­но рис­ка от ин­султ и ин­фаркт. Уче­ни от ща­та Оре­гон (САЩ) са убе­де­ни, че от вкус­на хра­на мо­же да се от­с­лаб­не. Те наб­лю­да­ва­ли мла­ди же­ни, на ко­и­то пред­ло­жи­ли по вре­ме на ек­с­пе­ри­мен­та вку­сен мле­чен кок­тейл. През то­ва вре­ме ана­ли­зи­ра­ли ра­бо­та­та на мо­зъ­ка с фун­к­ци­о­на­лен маг­нит­но-ре­зо­нан­сен то­мог­раф. Той оце­ня­вал ак­тив­ност­та на цен­т­ро­ве­те, ко­и­то от­го­ва­рят за усе­ща­не­то за щас­тие. Ока­за­ло се, че под вли­я­ние на вкус­ния кок­тейл “цен­тъ­рът на щас­ти­е­то” се ак­ти­ви­зи­ра по-бър­зо, от­кол­ко­то нап­ри­мер от во­да или нев­кус­на хра­на. В ре­зул­тат на та­зи ре­ак­ция же­ни­те се за­си­ща­ли по-бър­зо и съ­от­вет­но изяж­да­ли по-мал­ко. “Вкус­на­та хра­на е клю­чът към от­с­лаб­ва­не­то” - до то­зи из­вод стиг­на­ли аме­ри­кан­с­ки­те уче­ни.
Са­мо за­ра­ди ви­со­ко­то съ­дър­жа­ние на ви­та­мин С ли се пре­по­ръч­ва зе­ле­то ка­то про­фи­лак­ти­ка на ви­рус­ни ин­фек­ции?
Изо­би­ли­е­то от ви­та­мин С без­с­пор­но е най-цен­но­то ве­щес­т­во в зе­ле­то. И ос­вен че по­ма­га да се спра­вя­ме с прос­ту­ди­те, пред­паз­ва ко­жа­та от преж­дев­ре­мен­но ста­ре­е­не. Зе­ле­то съ­дър­жа и дру­ги ви­та­ми­ни - нап­ри­мер те­зи от гру­па­та В, ко­и­то нор­ма­ли­зи­рат ра­бо­та­та на нер­в­на­та сис­те­ма, оси­гу­ря­ват здра­вос­ло­вен сън, а съ­що и доб­ро нас­т­ро­е­ние. В не­го има ви­та­мин РР, кой­то пра­ви ко­са­та по-гъс­та и ко­жа­та по-чис­та. Зе­ле­ви­те лис­та съ­дър­жат го­ля­мо ко­ли­чес­т­во кал­ций и маг­не­зий. Ние мно­го пъ­ти сме пи­са­ли, че точ­но те­зи два мик­ро­е­ле­мен­та пред­паз­ват от сър­деч­но­съ­до­ви за­бо­ля­ва­ния. Фо­ли­е­ва­та ки­се­ли­на да­ва ос­но­ва­ние на ме­ди­ци­те да пре­по­ръч­ват зе­ле­то на бре­мен­ни­те же­ни и кър­мач­ки­те.
Тук е мяс­то­то да от­бе­ле­жим, че ви­та­ми­ни­те и мик­ро­е­ле­мен­ти­те не са ед­нак­во “раз­по­ло­же­ни” в то­зи зе­лен­чук. Най-мно­го по­лез­ни ве­щес­т­ва има в ко­ча­ни­те и най-гор­ни­те лис­та.
image

Необ­ра­бо­те­ни­те зър­на и бул­гу­рът по­ма­гат за ле­че­ние­то на диа­бе­та, сър­деч­но­съ­до­ви­те и мно­го дру­ги за­бол­ява­ния. Та­ка твърдят ме­ди­ци от Ве­ли­коб­ри­та­ния.
Ако ре­дов­но включ­ва­те в свое­то ме­ню бул­гур, мо­же­те да по­ни­жи­те кръв­но­то нал­яга­не, да нор­ма­ли­зи­ра­те об­мяна­та на ве­щес­тва­та, да се справите с въз­па­ле­нията и до­ри с над­нор­ме­ното тег­ло.
Ме­ди­ци­те про­ве­ли из­след­ва­не, в кое­то взе­ли уча­стие мъ­же и же­ни от 20 до 65 го­ди­ни. В про­дъл­же­ние на 12 сед­ми­ци те прие­ма­ли по вед­нъж на ден ове­се­на ка­ша, бул­гу­ре­на ка­ша или необ­ра­бо­тен ори­з. След то­зи ек­спе­ри­мент по­ве­че­то от тях от­слаб­на­ли с 4-5 ки­лог­ра­ма, по­доб­ри­ли се по­ка­за­те­ли­те на сър­деч­на­та им дей­ност, със­та­вът на кръв­та и със­тоя­ние­то на кръ­во­нос­ни­те им съ­до­ве.

За раз­ли­ка от поч­ти всич­ки дру­ги до­маш­но кон­сер­ви­ра­ни зе­лен­чу­ци, зе­ле­то не са­мо за­паз­ва, то по­ви­ша­ва за­па­си­те си от по­лез­ни ве­щес­т­ва имен­но след ка­то бъ­де зак­ва­се­но. В то­зи слу­чай се от­де­лят спе­ци­фич­ни­те млеч­но­ки­се­ли бак­те­рии, ко­и­то един­с­т­ве­но “кон­сер­ви­рат”, т.е. за­паз­ват ви­та­ми­ни­те. Млеч­ни­те бак­те­рии по­доб­ря­ват дей­ност­та на сто­ма­ха и чер­ва­та, по­ма­гат за пре­ра­бот­ва­не­то на хра­на­та и по­доб­ря­ват иму­ни­те­та.
Сти­га­ме до та­ка по­пу­ляр­ния раз­сол. Той въз­буж­да апе­ти­та, по­ма­га при проб­ле­ми в сто­ма­ха, спра­вя се с ал­ко­хол­ни­те от­ра­вя­ния. Ди­е­то­ло­зи­те пре­по­ръч­ват ки­се­ло­то зе­ле и по вре­ме на бо­га­та тра­пе­за с ал­ко­хол, а не са­мо за из­т­рез­ня­ва­не, как­то е из­вес­т­но. То съ­дър­жа ве­щес­т­ва, ко­и­то не поз­во­ля­ват за­хар­та и дру­ги­те въг­ле­хид­ра­ти да се прев­ръ­щат в маз­ни­ни. Те­зи, ко­и­то оби­чат ки­се­ло зе­ле и чес­то го упот­ре­бя­ват, по прин­цип на­ис­ти­на имат строй­на фи­гу­ра.

При­вър­же­ни­ци­те на на­род­на­та ме­ди­ци­на са си­гур­ни, че зе­ле­то мо­же да за­мес­ти ця­ла ап­теч­ка с ле­кар­с­т­ва. Лис­та­та се на­ла­гат на бол­ни­те ста­ви и по­рез­ни­те ра­ни. Със зе­лев сок се из­п­лак­ва гър­ло­то при ан­ги­на. Как­то пряс­но­то, та­ка и ки­се­ло­то зе­ле се пре­по­ръч­ват при за­бо­ля­ва­ния на вен­ци­те. Зе­ле­ви­ят сок се втри­ва в ко­жа­та на гла­ва­та и по то­зи на­чин под­по­ма­га рас­те­жа на ко­са­та. От ки­се­ло зе­ле се пра­вят ком­п­ре­си при об­рив. След ка­то аме­ри­кан­с­ки­ят учен Дик Чи­ни от­к­рил ви­та­мин U, кой­то се съ­дър­жа в зе­ле­вия сок, зе­ле­то се пре­вър­на в сред­с­т­во за про­фи­лак­ти­ка и ле­че­ние на гас­т­ри­та. То­ва ве­щес­т­во пред­паз­ва сто­маш­на­та ли­га­ви­ца от въз­па­ле­ние, по­доб­ря­ва хра­нос­ми­ла­не­то и по­ма­га за заз­д­ра­вя­ва­не­то на яз­ви­те. Но и пре­ди уче­ни­ят да нап­ра­ви сво­е­то от­к­ри­тие, зе­ле­то се е из­пол­з­ва­ло в мно­го на­род­ни ре­цеп­ти за ле­че­ние на гас­т­рит. Ако стра­да­те от гас­т­рит и два пъ­ти на ден из­пи­ва­те по по­ло­вин ча­ша зе­лев сок един час пре­ди яде­не, са­мо след сед­ми­ца ще по­чув­с­т­ва­те об­лек­че­ние. Най-по­ле­зен е при гас­т­рит с по­ви­ше­на ки­се­лин­ност.









Тагове:   лекарство,   храна,   зеле,


Гласувай:
24



1. iliada - Благодаря за чудесния постинг!
05.01.2014 22:38
Благодаря за чудесния постинг!
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: krasi08
Категория: Хоби
Прочетен: 982249
Постинги: 239
Коментари: 156
Гласове: 590
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930